Vydejte se do chorvatské Istrie na sběr lanýžů

Lanýž bývá označován za krále mezi houbami. Na této delikatese si pochutnávali již starověcí panovníci. Podávala se také na francouzském dvoře a v oblibě ji měla také rakouská šlechta. Tato velmi vzácná houba roste pouze na několika místech Evropy. Patří k nim i chorvatská Istrie.

Něco málo o Istrii

Istrie je největší poloostrov Jaderského moře. Největší část náleží Chorvatsku, malá část pak Itálii. Pobřeží Koparské pláže a částečně také pláže Piran patří Slovinsku. Západní pobřeží poloostrova je více členité. Na východě naleznete více zátok a hlubokých pláží. Největším istrijským městem je Pula, která se rozkládá na jeho jihozápadním pobřeží. Představuje vyhledávanou turistickou destinaci. Svým návštěvníkům nabízí středozemní klima, nádhernou přírodu i zajímavé kulturní pamětihodnosti. Také možnost ubytování jsou zde různé. Nabízí se i možnosti last minute chorvatsko.

Za nejromantičtější místo chorvatského pobřeží bývá považováno město Rovinj. Čekají zde na vás úzké domky, romantické uličky a malá náměstíčka. Vše je postaveno v původním benátském stylu a přímořskému městečku tak poskytuje malebný ráz. Celé město lemují rozlehlé borovicové háje, ve kterých naleznete velké množství stezek pro pěší i cyklisty. K odpočinku vybízejí oblázkové pláže opatřené betonovými platy.

Sběr lanýžů

Lanýže se objevují v Chorvatsku v podzimním čase – od druhé poloviny září do listopadu. Do severní části Istrie, do oblasti Motovunu, tak míří velké množství hledačů této tolik žádané lahůdky.

Lanýže rostou pod zemí a k jejich hledání se používají speciálně cvičení psi. Vrchol sběračské sezóny je měsíc říjen. Během sezóny se v této oblasti konají Dny lanýžů v Istrii. Během nich se konají různé slavnosti, soutěže přednášky, veletrhy, gastronomické festivaly, kuchařské show a vše,co se týká lanýžů. V každém restauračním zařízení také můžete ochutnat některou z lanýžových specialit. Zúčastnit se můžete i některého z výletů za lanýži.

Můžete si zde také zařídit ubytování chorvatsko a celou příjemnou atmosféru si tak dokonale užijete. Zavítejte třeba na portál ubytovanivchorvatsku.cz a vyberte si jednu z nabízených možností.