Růžovka není lupénka, jak se projevuje a jak ji léčit?

„Uf, konečně konec puberty.“ Takovou větu jistě pronese každá žena, kterou po celé dospívání trápilo akné. V dospělosti se pokožka zklidňuje a akné se objevuje v menší míře, přesto se pupínky a černé tečky nevyhýbají ani dospělým. Jenže ženy často pronásleduje další kožní problém. Od třiceti do šedesáti let se totiž mohou na tvářích a v oblasti nosu objevit červené mapy, které zpočátku nemusí být výrazné. Později ale může toto onemocnění velmi potrápit, řeč je totiž o růžovce, která rozhodně nevzniká špatnou péčí. O jaké onemocnění jde a jakým způsobem se mohou zmírnit projevy růžovky?

Akné není jediný problém

Jeden, druhý, třetí pupínek, tragédie na světě. V době dospívání vzniká v hlavě náctiletého jedince s každým dalším beďarem nebo černou tečkou doslova panika, kterou nelze jen tak zklidnit. Černé tečky, hnisavé pupínky, začervenání nebo léze jsou typické projevy akné. Zásadní je v tomto období pokožku pravidelně čistit a současně vyživovat pleť pomocí zdravé stravy. Z každodenní stravy se naopak radí vyřadit průmyslově zpracované potraviny a takzvané junk food, jídla ze stánků rychlého občerstvení. Pro rozjasnění pokožky pomohou ořechy a semínka obsahující tolik potřebný vitamín E. Červené skvrny neznačí ale vždy akné, rozšířené cévky mohou značit růžovku.

Tváře jako po dvou deci

Rosacea neboli růžovka je onemocnění, které se řadí mezi zánětlivá kožní onemocnění. Projevuje se červenými skvrnami, které se rozšiřují na tvářích a následně se objevují na nose. Lidé, nejčastěji ženy ve věku třicet až šedesát let, mohou zdánlivě vypadat jako po vypit dvou deci červeného vína. Bohužel ženám způsobuje růžovka velké trauma, pokožka je totiž velmi citlivá na dotek, k tomu pálí či svědí. Červenající skvrny jsou způsobené rozšířením krevních cév, které mohou při změnách teplot vyvolávat návaly horka. Jedním z faktorů vedoucích k růžovce jsou léky na vysoký krevní tlak.

Častá záměna diagnózy

Zpočátku se může rosacea laikovi zdát jako akné nebo podráždění pokožky, často i odborníci tápou a špatně stanoví diagnózu. Nejčastěji se zaměňuje růžovka s lupénkou, protože povrch červených skvrn může hrubnout i šupinatět. Ženy mohou trpět potížemi po celý rok, protože povrch kůže citlivě reaguje na slunce i na změny teplot, v zimě například při vstupu do vytopené místnosti nebo naopak při pobytu v mrazivém počasí. Dámy s tímto onemocněním mají zapovězené návštěvy sauny, parní komory nebo horkých lázeňských koupelí.

Správná péče a méně koření

Co dělat, když se na tvářích začnou objevovat drobné žilky a červené fleky? Rozhodně je dobré navštívit dermatologa, aby stanovil přesnou diagnózu. Následně se radí používat přípravky, které zklidňují podrážděnou pleť, významně redukují začervenání a chrání ji před vnějšími vlivy. Kromě čištění speciální micelární vodou se musí dbát rovněž na správný jídelníček, který neobsahuje pálivé koření. Rosacea se může zhoršovat při psychických potížích a stresu nebo při užívání předepsaných léků, zejména kortikosteroidů.