Proč si pravidelně dopřávat porci jahod?

Jahody jsou svůdné červené bobule, které jsou oblíbené mezi lidmi všech věkových kategorií. Předpokládá se, že jahody pocházejí z Francie a nabízejí několik výhod, protože jsou dobrým zdrojem antioxidantů a živin. Tyto jasně červené, šťavnaté a sladké jahody můžete jíst tak, jak jsou, nebo je mnoho lidí používá v několika dezertech, želé a džemech. Tento článek vám poskytne podrobný pohled na výhody jahod pro vlasy, pokožku a zdraví.

Pokud budete pozorně pozorovat, roztomilý tvar srdce Jahody je významným vodítkem, že toto ovoce je velmi prospěšné. Tyto plody pomáhají chránit před rakovinou, snižují krevní tlak, zvyšují dobrý cholesterol a chrání vaše srdce. Kromě toho jsou plné antioxidantů nazývaných polyfenoly, vitamíny a vláknina. Kromě toho jsou jahody nízkokalorické, bez cholesterolu, bez tuku a bez sodíku, což z nich dělá zdravé ovoce. Jahody si získaly oblibu po celém světě a v provinční Francii jsou považovány za afrodiziakum.

Nutriční výhody jahod:

Živiny v jednom šálku (166 gramů) čerstvých jahod jsou následující:

 • 53 kalorií.
 • 1,11 g bílkovin.
 • 12,7 gramů sacharidů.
 • 3,30 gramů vlákniny.
 • 27 miligramů vápníku.
 • 0,68 mg železa.
 • 22 mg hořčíku.
 • 254 mg draslíku.
 • 97,60 mg vitamínu C.
 • 40 mikrogramů folátu.
 • Dvacet mezinárodních jednotek vitamínu A.

Výhody konzumace jahod pro pokožku, vlasy a zdraví:

Jahody nejsou atraktivní jen na pohled; nabízejí také výhody pro zdraví, vlasy a pokožku. Pojďme si projít všechny výhody spojené s konzumací jahod.

1. Vysoká hladina antioxidantů:

Vysoké hladiny antioxidantů jsou hlavními přínosy jahod. Například vitamín C je antioxidant nezbytný pro imunitu a zdraví pokožky a ve vysokém množství je obsažen v jahodách ( 1 ). Ovoce také obsahuje mangan ve stopových množstvích, který hraje zásadní roli v mnoha tělesných procesech. Tento prvek se také nachází ve velkém množství celozrnných výrobků, luštěnin, ovoce a zeleniny.

2. Výhody jahod při hubnutí:

Jahody jsou dobré pro hubnutí, protože obsahují kyselinu ellagovou a antioxidanty, které hrají významnou roli v procesu ( 2 ). Chronický zánět blokuje hormony, které vás nutí zhubnout, což má za následek přibírání na váze. Jahoda obnovuje funkce hormonů snižujících hmotnost, protože je to protizánětlivá potravina ( 3 ).

Navíc dochází ke zvýšení produkce hormonu zvaného adiponektin za pomoci hlavních antioxidantů anthokyanů. Tento hormon potlačuje vaši chuť k jídlu tím, že podporuje metabolismus ( 4 ).

3. Snižte riziko srdečních chorob:

Jahody mají bohaté množství polyfenolů a antioxidantů, díky čemuž jsou ideální pro udržení zdravého srdce. Například antokyanin je antioxidant zodpovědný za červený odstín jahodníku, který chrání vaše tepny před hromaděním plaku a reguluje krevní tlak tím, že chrání výstelku oběhového systému, takže je ideální volbou pro zdraví srdce 

4. Pomozte v boji proti rakovině:

Další výhodou konzumace jahod je, že vás pomáhají chránit před rakovinou jícnu a tlustého střeva, protože jsou dobrým zdrojem vitamínu C a vlákniny. Kromě toho mohou jahody pomoci předcházet rakovině kůže, plic, močového měchýře a prsu pomocí protirakovinných vlastností, které jsou připisovány kyselině ellagové ( 6 ). Kyselina ellagová působí jako antioxidant, který pomáhá vašemu tělu ničit určité typy karcinogenů tím, že zpomaluje produkci rakovinných buněk.

5. Snižte riziko diabetu 2. typu:

Jahody pomáhají zpomalit trávení škrobových potravin pomocí kyseliny ellagové, antioxidantu, díky čemuž jsou jahody prospěšné pro zdraví. Tento proces pomáhá udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou tím, že kontroluje vzestup hladiny cukru v krvi po škrobovém jídle u pacientů s diabetem 2. typu ( 7 ). Jahody mohou jíst i lidé s cukrovkou. Koneckonců, je nepravděpodobné, že způsobí skoky cukru, protože mají nízký glykemický index. Může také regulovat hladinu cukru v krvi pomocí vlákniny v ovoci.

6. Snižuje váš cholesterol:

Pokud by vás zajímalo, snižují jahody cholesterol? Ano! Jahody mohou pomoci snížit hladinu špatného cholesterolu v našem těle, protože obsahují druh rozpustné vlákniny zvané pektin ( 8 ). Podle studie je známo, že několik typů rozpustné vlákniny, včetně pektinu, snižuje hladiny LDL ( 9 ). Kromě toho účinnost jahod při snižování špatného cholesterolu a oxidačního poškození je prokázána v jiné kanadské studii ( 10 ).

7. Pomozte snížit krevní tlak:

Jahody, silné antioxidanty zvané antokyany, snižují krevní tlak tím, že uvolňují výstelku krevních cév a při tom je otevírají ( 11 ). Je to také antioxidant, který dává jahodám zářivou barvu. Toto ovoce také pomáhá kontrolovat krevní tlak, protože je bohatým zdrojem draslíku.

8. Dobré pro váš žaludek:

Žaludek vytváří obrovské množství volných radikálů, které přispívají k oxidativnímu stresu ve srovnání s jinými orgány. Existuje tedy šance, že se vyvinou četné poruchy, jako je gastritida, žaludeční vředy nebo rakovina žaludku s oxidativním stresem na obrázku. Na druhou stranu, extrakty z jahod zabránily poškození žaludeční sliznice potkanů ​​způsobenému alkoholem, jak vyplývá ze studie provedené na potkanech.

Konzumací jahod se předchází závažnosti škod způsobených poškozením. Těmto účinkům se připisuje antioxidační aktivita a obsah polyfenolů v jahodách. Zařazením jahod do jídelníčku se proto můžete vyhnout žaludečním poruchám způsobeným oxidačním stresem.

9. Pomáhá udržovat pravidelnou stolici:

Jahoda je dobrá pro trávení tím, že snižuje potenciálně škodlivé bakterie a zvyšuje množství potenciálně prospěšných bakterií. Toto ovoce také pomáhá při pohybu potravy trávicím systémem a podporuje pohyby střev, protože je bohatým zdrojem vlákniny. Proto jsou Jahody výbornou variantou při zácpě nebo nepravidelné stolici zlepšením trávení ( 12 ).

10 Pomozte snížit nadýmání:

Některé druhy ovoce a bobulovin, jako jsou jahody, mají vysoké množství vlákniny, která vás chrání před nadýmáním. Kromě toho mají jahody 85 až 95 procent vody, a proto mohou pomoci snížit nadýmání. Pomáhají také snižovat břišní tlak a nadýmání tím, že napomáhají rychlejšímu pohybu jídla ve střevech.

11. Může udržet svou mysl bystrou:

Přínosy jahod pro mozek se připisují vysokému množství antioxidantů, které chrání vaše mozkové buňky před volnými radikály. Zlepšují také zdraví mozku tím, že mění způsob komunikace mozkových neuronů ( 13 ). Kromě toho může konzumace jahod oddálit pokles paměti u starších žen v průběhu času, jak vyplývá ze studie provedené některými výzkumníky ( 14 ). Flavonoidy přítomné v jahodách jsou připisovány výhodám. Bylo také zjištěno, že existuje šance na zpomalení poklesu paměti se zvýšeným příjmem anthokyanidinů.

12. Bělení zubů:

Výhoda každodenní konzumace jahod spočívá v tom, že odstraňují zabarvení zubů pomocí kyseliny jablečné, která působí jako adstringens. Hladkou směs navíc získáte rozdrcením Jahody na kaši a smícháním směsi s jedlou sodou ( 15 ). Nicméně, přehánění by mohlo poškodit vaši sklovinu kvůli kyselině v ovoci, takže to nepřehánějte.

13. Pomáhá snižovat záněty spojené s akné:

Kyselina ellagová a kyselina salicylová v Jahodách redukují tmavé skvrny a hyperpigmentaci ( 16 ). Kyselina salicylová navíc pomáhá stahovat póry vaší pokožky, čímž zabraňuje dalšímu praskání pokožky tím, že odstraňuje odumřelé kožní buňky. Jahody také udržují vaši pokožku zdravou, protože jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C. Protizánětlivé vlastnosti jahod také pomáhají snižovat zánět spojený s akné. Také chrání vaši pokožku před UV zářením tím, že zlepšují tón vaší pleti a zklidňují podrážděnou pokožku.

14. Hojení ran:

Jahody mají protizánětlivé a hojivé vlastnosti, které vám pomohou vypořádat se s odřeninami nebo ranami zdravě a přirozeně ( 17 ). Zařaďte proto jahody do svého jídelníčku a sami uvidíte výsledky.

15. Může podporovat růst vlasů:

Jahody mají vysoké množství vitamínu C, který podporuje růst vlasů tím, že podporuje vstřebávání železa. Bylo také zjištěno, že při nedostatku vitaminu C v našem těle existuje šance na zvýšené roztřepené konečky ( 18 ). Kromě toho jahody obsahují oxid křemičitý, který podporuje růst vlasů zpomalením plešatosti, i když je zapotřebí více výzkumu, aby se totéž dokázalo.

16. Posiluje vaši imunitu:

Vitamin C je hojně dostupný v jahodách. Ve srovnání s pomeranči má jediná porce jahod více vitamínu C. Tento antioxidant může pomoci zlepšit schopnost vašeho těla bojovat s infekcemi tím, že spouští protilátky zvyšující imunitu ( 19 ). Kromě toho suplementace vitaminu C zlepšila různé složky imunitního systému, jak vyplývá ze studie ve Švýcarsku ( 20 ). Podle výzkumu jihoafrických lékařů dochází ke zvýšené kongregaci imunoglobulinu se suplementací vitaminu C, který hraje životně důležitou složku imunitního systému.

17. Pomozte svým očím zůstat zdravé:

Je známo, že antioxidanty přítomné v jahodách předcházejí očním onemocněním, včetně šedého zákalu a makulární degenerace. Kromě toho vitamín C v jahodách také chrání protein čočky tím, že chrání vaše oči před vystavením volným radikálům ze slunečních paprsků ostrého UV záření. S pomocí vitamínu C budete moci také posílit oční rohovku a sítnici.

18. Pomáhá předcházet předčasnému stárnutí a vráskám:

Věděli jste, že jahody mohou být prospěšné proti stárnutí? Ano! Silné antioxidanty přítomné v jahodách zastavují známky stárnutí tím, že chrání vaše tělo před oxidačním poškozením . Kromě toho má toto ovoce také antioxidant zvaný lykopen, který odvrací známky stárnutí tím, že hraje významnou roli. Jahody také zpomalují proces stárnutí tím, že chrání vaši pokožku přítomností anthokyanů.

19. Podpořte zdravé těhotenství:

Vysoké množství folátu pomáhá předcházet defektům neurální trubice, což je nezbytné během těhotenství . Například jeden šálek syrových jahod vám může poskytnout 40 mikrogramů kyseliny listové, 10 % doporučeného denního příjmu. Proto jsou kyseliny listové nezbytnými a běžně doporučovanými doplňky pro těhotné ženy.

20. Napne vaše rty:

Nafouknutí rtů je další rozšířenou výhodou konzumace jahod pro pokožku. Jahody jsou vynikající exfoliátory pro naši pokožku tím, že odstraňují odumřelé kožní buňky, protože obsahují kyselinu salicylovou a vitamín C. Na rtech jsou velmi jemné a jsou velmi účinné.