Proč lidé používají kratom?

Po staletí je kratom nedílnou součástí tradiční medicíny a kulturních praktik v zemích jako Thajsko, Indonésie a Malajsie. V posledních letech se kratom posunul mimo místní komunity jihovýchodní Asie a dostal se do regálů obchodů se zdravou výživou a do mnoha eshopů. Nyní je s rostoucí popularitou zásadní prozkoumat všechny způsoby, proč jednotlivci používají kratom, a co by to pro ně mohlo znamenat.

Jaká jsou tradiční použití kratomu?

Lidé tradičně využívali listy kratomu pro jejich analgetické vlastnosti ke zmírnění bolesti, ať už jde o chronické stavy nebo nepohodlí způsobené fyzickou prací. Listy kratomu se také používají jako stimulant pro zvýšení energie a boj proti únavě, zejména mezi pracovníky v zemědělství. Ale bylinná látka se také používá jako domácí lék k léčbě různých běžných onemocnění, včetně průjmu, kašle a bolestí žaludku.

Kromě jeho uváděných vlastností zmírňujících bolest je kratom také oblíbený pro své relaxační účinky. Vejděte do kavárny v Thajsku a často vidíte listy kratomu spárované s kávou nebo čajem. Lidé žvýkají hořké listy, aby se cítili uvolněně nebo více společensky. V některých vesnicích je běžnou praxí nabízet bylinnou látku hostům u vás doma. Mnoho Thajců vnímá uživatele kratomu pozitivně, protože jsou spojeni s tím, že jsou pilnými pracovníky.

Proč dnes lidé používají kratom?

Ačkoli některé důvody pro užívání kratomu zůstávají stejné jako před stovkami let, ostatní tuto látku konzumují, aby zlepšili i jiné oblasti každodenního života. Kratom lze nalézt v kapslích, prášku, výtažcích a dokonce se z něj vaří čaje. Běžná použití kratomu zahrnují:

Léčbu bolesti: Chronická bolest postihuje miliony lidí a kratom si získal pozornost jako potenciální alternativa k tradičním lékům proti bolesti. Někteří uživatelé tvrdí, že kratom poskytuje účinnou úlevu od bolesti bez rizika závislosti a škodlivých vedlejších účinků spojených s opioidními léky. Nemáme však dostatek výzkumu, abychom určili bezpečnost a účinnost kratomu pro léčbu bolesti.

Zlepšení nálady: Předpokládá se, že schopnost kratomu pozvednout náladu je způsobena interakcí jeho alkaloidů s opioidními receptory v mozku, což vede k uvolnění endorfinů a pocitu pohody. V rychle se měnící společnosti mnoho jedinců hledá přirozené způsoby, jak bojovat se stresem, úzkostí a depresí, a kratom se zdá být snadným řešením. Někteří uživatelé však uvádějí, že se cítí podrážděně, zažívají psychózu a další negativní účinky na mysl.

Energii a soustředění: Určité kmeny kratomu, zejména ty se stimulačními vlastnostmi, používají jedinci, kteří hledají zvýšenou hladinu energie a lepší soustředění. Tyto kmeny se často konzumují v nižších dávkách a někteří uživatelé je považují za užitečné pro zvýšení produktivity nebo boj proti únavě.

Abstinenční příznaky od opioidů: Někteří uživatelé se sami léčí kratomem, aby zvládli abstinenční příznaky opioidů a snížili chutě.

Rekreaci a relaxaci: Někteří jedinci používají kratom rekreačně jako prostředek relaxace a pro zažívání jeho mírných euforických účinků. Ale s různými kmeny a maloobchodníky a také nedostatkem regulace mohou být účinky kratomu pro každého uživatele nepředvídatelné.

Proč lidé hledají alternativní léčebné metody?

Roste touha po přirozenějším a holistickém přístupu k wellness, který se zaměřuje na řešení základních příčin nemocí nebo nepohodlí spíše než na pouhé léčení příznaků. Někteří jedinci se mohli setkat s nepříznivými účinky specifických léků nebo léčebných postupů, což je vedlo k tomu, že vnímali nekonvenční přístupy jako prostředek, jak znovu získat kontrolu nad svým zdravím nebo zažít personalizovanější péči. Například osoba žijící s chronickou bolestí mohla zaznamenat negativní vedlejší účinky konvenční léčby a obrátit se na kratom, jakmile uslyší, že má potenciál zmírnit nepohodlí.

Alternativní léčebné metody jsou někdy zobrazovány jako nabízející „zázračné léky“ nebo rychlá řešení, která mohou vzbudit vzrušení a zájem. Je však nezbytné k nim přistupovat s kritickým myšlením a opatrností. Pokud vás zajímá kratom prodej, vždy vybírejte pouze kvalitní prodejce, skvělou volbou je internetový obchod Greenherbs.cz.