Poznejte přínosy špenátu pro pokožku, vlasy a zdraví

Vzpomínáte si na slavné věty Popeye, námořníka – „Jsem silný, protože jím špenát“? Scénář této karikatury může znít trochu přehnaně, ale kouzlo Špenátu je skutečně pravdivé! Špenát vás díky svému bohatému nutričnímu profilu skutečně posilní. Spolu s tím, že vám pomůže splnit vaše každodenní stravovací požadavky; Špenát může vašemu tělu nabídnout také spoustu výhod. Špenát je jasným vítězem ve všech odděleních, od zvýšení hladiny energie až po prevenci rakoviny. V tomto článku se dozvíme zdravotní přínosy špenátu spolu s jeho nutričními fakty a jejich vedlejšími účinky.

Výživová fakta o špenátu:

Zde je nutriční profil 1 šálku syrového špenátu:

 • Celkový počet kalorií: 7
 • Bílkoviny: 0,86 g
 • Vápník: 30 mg
 • Železo: 0,81 g
 • Hořčík: 24 mg
 • Draslík: 167 mg
 • Vitamín A: 2813 IU
 • Folát: 58 mikrogramů

Úžasné zdravotní přínosy Palaku:

Zde jsme sepsali 12 nejlepších přínosů špenátu pro zdraví, vlasy a pokožku. Pojďme se na ně podívat.

1. Předchází astmatu:

Špenát je nabitý folátem, což je typ vitaminu B komplexu. Je známo, že toto činidlo léčí respirační poruchy, jako je astma. Špenát také obsahuje mnoho antioxidantů, jako je beta karoten, který může snížit poškození buněk, které vede k těmto příznakům. Je to vynikající jídlo pro děti, které jim pomůže zbavit se těchto problémů v rané fázi.

2. Udržuje krevní tlak:

Je známo, že vysoké množství draslíku přítomné ve špenátu snižuje riziko srdeční mrtvice. Špenát může pomoci při snižování krevního tlaku rozšířením krevních cév. To pomáhá snižovat šance na náhlou mrtvici a další kardiovaskulární onemocnění. To je jedna z hlavních výhod příjmu špenátu.

3. Zlepšuje vidění:

Špenát hraje důležitou roli při zlepšování vašeho zraku tím, že posiluje vaše optické nervy. Obsahuje mnoho karotenoidů jako Lutein a Zeaxanthin, o kterých je známo, že jsou prospěšné při makulární degeneraci způsobené faktory souvisejícími s věkem. Pravidelná konzumace špenátu vám může přinést „viditelné“ výsledky.

4. Posiluje svaly:

Špenát vám sice nedává svaly jako u Popeye, ale rozhodně pomáhá při budování svalové hmoty. Špenát je bohatý na mnoho živin, jako je vápník a železo, které mohou posílit vaše svaly a zvýšit jejich růst. To je důvod, proč je špenát součástí mnoha proteinových nápojů a potréninkových smoothies.

5. Pomáhá s vývojem plodu:

Špenát obsahuje folát, který je důležitý pro vývoj plodu. Užívání folátu je naprosto zásadní pro růst mozku dítěte. Špenát může pomoci splnit část požadavků na folát spolu s užíváním nezbytných doplňků během období. Proto je listová zelenina, jako je vařený špenát, vysoce doporučena pro těhotné ženy.

6. Snižuje zánět:

Špenát je známý jako jedna z nejlepších protizánětlivých potravin, která je bohatá na látky zvané lutein. Tato účinná sloučenina může snížit zánět ve vašich tkáních, což může snížit bolesti kloubů a další poruchy, jako je artritida. To je jeden z nejlepších přínosů špenátové šťávy pro naše tělo.

7. Pomáhá při hubnutí:

Špenát je nejoblíbenější jídlo mezi fitness nadšenci. Má neuvěřitelně nízký obsah kalorií a zároveň je bohatý na výživu. Špenát také obsahuje vlákninu, která podporuje lepší trávení, zlepšuje metabolismus a tím pomáhá při hubnutí. Je to perfektní možnost zařadit baby špenátové listy do vašich salátů nebo syrový špenát do vašeho dietního programu. Špenátová polévka prospívá při hubnutí tím, že vás zasytí na dlouhou dobu, aniž by přidávala kalorie.

8. Posiluje imunitu:

Jednou z klíčových výhod Palak Health je jeho role při posilování imunitního systému. Špenát obsahuje dobré množství vitamínu C, který je známý pro posílení imunity. Pravidelný příjem špenátu může pomoci v odvrácení infekcí, jako je nachlazení, kašel a další problémy, zejména u malých dětí.

9. Zabraňuje akné:

Špenát je zelená zelenina, která je bohatá na chlorofyl. Tento prostředek dokáže vyčistit váš vnitřní systém a odstranit růst bakterií. Vylučuje také toxiny z těla a vyplavuje je vylučovacím systémem. To ukazuje svůj účinek na pokožku, stává se zářivou a bez akné! To je jeden z nejlepších přínosů zeleniny Palak pro zdraví.

10. Výhody proti stárnutí:

Výhody Palaku pro pokožku jsou četné. Může pomoci k tomu, aby vaše pleť vypadala mladší a svěžejší, a to díky mnoha živinám, jako je vitamín A. Spolu s odstraněním otupělosti pokožky může špenát také pomoci zvýšit kolagen a zlepšit elasticitu pokožky. Dokáže odstranit jemné linky, vrásky a další známky stárnutí.

11. UV ochrana:

Z mnoha potravin, které poskytují vaší pokožce ochranu před UV zářením, je na vrcholu seznamu špenát. Zvláště ty, které mají tmavě zelené listy jsou nabité antioxidanty, aby se zabránilo poškození buněk vystavením slunci. Může také snížit riziko rakoviny slunce tím, že chrání pokožku před škodlivými slunečními paprsky. To je jeden z nejlepších zdravotních přínosů špenátu pro naše tělo.

12. Podporuje růst vlasů:

Využití špenátu pro naše tělo je mnoho. Špenát je také prospěšný pro zlepšení růstu vašich vlasů! Obsahuje mnoho základních živin, jako jsou vitamíny a minerály, které mohou zvýšit krevní oběh v těle a zásobit vlasové buňky kyslíkem. Špenát tak může stimulovat růst nových vlasových folikulů a posílit stávající prameny. Špenát také bojuje proti vypadávání vlasů léčbou nedostatku železa v těle!

Špenátové vedlejší účinky:

Jako každé jídlo, i špenát může při nadměrné konzumaci způsobit mnoho zdravotních komplikací. Zde jsou některé z hlavních nevýhod špenátu:

 • Tvoří ledvinové kameny díky vysokému obsahu oxalátů.
 • Způsobuje poruchy trávení v důsledku nadměrného množství vlákniny.
 • Může snížit hladinu cukru.
 • Alergické reakce jako vyrážky, otoky.
 • Nosní kongesce
 • Dušnost