Objevte výhody brambor pro zdraví a krásu

Představte si, že kdyby brambory zmizely z povrchu země, jaká by byla naše situace? Nechyběly hranolky, hranolky, placičky a lahodné kaše! Půlka světa by bez brambor hladověla, protože jsou v mnoha zemích základní potravinou. Brambory spolu se svou všestranností při vaření prospívají našemu zdraví mnoha způsoby. Brambory, nabité vitamínem C, sacharidy a dalšími klíčovými živinami, prospívají vašemu tělu, jsou-li konzumovány v mírném množství. V tomto článku se dozvíme o výhodách brambor spolu s jejich výživou a vedlejšími účinky.

Brambor je škrobovitá, hlízovitá zelenina, která byla původně pěstována v evropských národech. Později ji Španělé představili zbytku světa a nyní je čtvrtou největší potravinářskou plodinou na světě. Brambory jsou nepostradatelné pro mnoho kuchyní a jsou široce používány pro výrobu různých druhů potravin kvůli jejich všestranné povaze.

Jsou brambory dobré pro zdraví?

Brambory jsou pro tělo obvykle označovány jako „špatné potraviny“. To je však mýtus! Pokud jsou brambory konzumovány v omezených porcích, mohou být prospěšné pro vaše zdraví. Zde jsou některé z hlavních důvodů, proč jsou pro vás brambory neuvěřitelně dobré:

 • Obsahuje více než 70 % vody.
 • Nízkokalorická zelenina.
 • Žádné složky Bad Fat.
 • Potraviny bez sodíku a cholesterolu.
 • Bohatý zdroj draslíku.
 • Mít dobré množství vitamínů, jako je B6.
 • Jídlo bohaté na minerály.
 • Nabité antioxidanty a dietní vlákninou.

Výživová fakta o bramborách:

Podívejte se na rozdělení nutriční hodnoty brambor na 100 g porce:

 • Celkový počet kalorií: 77
 • Celkový obsah sacharidů: 17 g
 • Dietní vláknina: 2,2 g
 • Cukr: 0,8 g
 • Sodík: 6 mg
 • Draslík: 421 mg
 • Bílkoviny: 2 g
 • Vitamín C: 32 %
 • Železo: 4 %
 • Vitamín B6: 15 %
 • Hořčík: 5 %
 • vápník: 1 %

Zdravotní přínosy:

1. Okamžitý zesilovač energie:

Pro více energie a energie by bylo dobré mít brambory každý den, říkají zdroje. Je to proto, že hlíza má v sobě spoustu živin, minerálů a vitamínů a spolu s tím je také elektrárnou nezbytných organických sloučenin. Minerály nalezené v bramborách obsahují hodně manganu, fosforu, draslíku a hořčíku. Kromě toho výzkum ukázal, že hlíza má dostatek zinku, mědi a železa, což také pomáhá tělu normálně fungovat.

2. Pomáhá přibírat na váze:

Chtěli byste přibrat na váze a ještě k tomu zdravě, pokud ano, dejte si brambory? Hlíza je totiž plná sacharidů a méně bílkovin, takže je ideální pro přibírání na váze pro ty, kdo mají podváhu. Vitamíny obsažené v bramborách také pomáhají vstřebávat sacharidy správným způsobem. Pokud se podíváte na dietní plány zápasníků, mají v sobě hodně brambor, protože ke spalování potřebují hodně energie.

3. Zlepšuje trávení:

Brambory mohou také pomoci trávicímu traktu, protože obsahují sacharidy, které lze snadno strávit. Děti a senioři, kteří mají problémy s trávením potravy, by podle odborníků potřebovali energii, kterou by brambory dodaly.

4. Jídlo příznivé pro střeva:

Ne moc, ale jen trochu každý den by udrželo trávicí trakt šťastný, protože vláknina v hlíze ​​by pomáhala s peristaltickým pohybem a také pomáhá žaludečním šťávám dělat zázraky. Také tlusté střevo by bylo chráněno před rakovinou a cholesterol by byl také seškrábán z krevních cév a tepen.

5. Výhody brambor pro pokožku:

Těm, kteří potřebují pomoci s pokožkou, mohou vitamíny v bramborách pomoci zejména vitamín C a B komplex. Minerály, které se nacházejí také v bramborách, dokážou s pokožkou dělat zázraky. Je pravda, že bramborová pasta smíchaná s medem a použitá jako zábal na obličej může pomoci vyživit pokožku a také odstranit tmavé kruhy. Stejnou pastu lze použít i na škrábance, řezné rány a rány, které se zahojí dříve, říkají celostní odborníci.

6. Léčí kurděje:

Kurděje se lze zbavit díky vitamínu C v bramborách, říkají lékaři. Díky hořčíku, vápníku a vitamínům, které brambory obsahují, se dají zažehnat i revmatické bolesti. I když vodu, ve které se vařily brambory, použijete jako sirup nebo lokálně, úlevu od bolestí a zánětů lze do značné míry zmírnit.

7. Protirakovinné vlastnosti:

Studie prokázaly, že existují určitá plemena brambor, která mohou pomoci v boji proti rakovině, zejména červenohnědé a červené brambory, které obsahují spoustu karotenů, vitamínů a antioxidantů. Spoušť vytvořená volnými radikály může být snížena a také by byla menší šance na rakovinu nebo nádory v těle.

8. Snižuje krevní tlak:

Pro ty, kteří trpí vysokým krevním tlakem, kvůli špatnému trávení, napětí, cukrovce a nedostatku živin v těle, mohou být brambory přínosem. Hlíza je známá tím, že snižuje napětí a úzkost, které pak působí i na snížení krevního tlaku. S dostatkem vitamínu C a vlákniny v něm bude krevní tlak udržován pod kontrolou. To je také dobrá volba pro ty, kteří chtějí vlákninu spravovat a také trávicí systém, který, pokud se nekontroluje, může způsobit zmatek s hladinami krevního tlaku.

9. Zlepšuje krevní oběh:

Přítomnost vitamínů, glukózy, přísunu kyslíku, aminokyselin, mastných kyselin atd., které se nacházejí v bramborách a minerálních látek, také přispívá k normální činnosti mozku. Hlíza má vysoký obsah sacharidů, ale hladina glukózy v krvi by byla také zachována. Únava by mozek vůbec neovlivnila, takže aktivita by byla kognitivní a celodenní, s vysokým výkonem podávaným za všech okolností.

Víme, jak je důležité, aby mozek měl kyslík, a to je možné, když se do krve dostane dostatek hemoglobinu, protože má v sobě hodně železa. Brambory mají železo, a proto je možný transport kyslíku v krvi do mozku, čímž je lidské tělo aktivní po celý den.

10. Předchází průjmu:

Pokud pociťujete příznaky průjmu, jako je řídká, vodnatá stolice, brambory mohou být okamžitým lékem. Vařené brambory jsou škrobové jídlo a prospívají tím, že kontrolují frekvenci těchto stolic a snižují intenzitu. Je také snadno stravitelný a poskytuje tělu dostatečné množství energie na regeneraci.

11. Navozuje dobrý spánek:

Výzkum naznačuje, že konzumace pečených brambor může navodit dobrý spánek po únavném dni. Brambory jsou bohaté na draslík, který pomáhá při relaxaci nervů. Hořčík představuje, že může zlepšit sekreci GABA, což je nervový relaxer. Takže vás udrží dlouho sytých, což je potřeba pro dlouhou noc půstu.

12. Zmírňuje premenstruační a depresivní příznaky:

Mnoho žen pociťuje před menstruačním cyklem změny nálad, deprese a únavu. Naštěstí se to dá vyřešit pomocí brambor. Brambory jsou bohaté na hořčík, který dokáže uklidnit vaše nervy. Tyto hlízy jsou zdrojem komplexních sacharidů s přírodními cukry, které tyto příznaky zkrotí a obnoví vaše tělo i mysl.

13. Exfoliuje pokožku:

Přínosy syrových brambor pro naši pokožku jsou četné. Funguje jako přírodní exfoliant, který odstraňuje odumřelé buňky a vyhlazuje váš obličej. Vlastnosti brambor zesvětlující pokožku odstraňují opálení a pigmentaci a odhalují bezchybnou pokožku. Stačí nakrájet bramboru a krouživými pohyby ji jemně rozetřete na kůži, abyste poznali rozdíl.

14. Ošetřuje suchou pokožku:

Pokud vás trápí suchá, popraskaná kůže, zkuste použít Brambory! Obsahují 70 % vody, která dokáže hydratovat vaši pokožku a doplnit ztracenou hladinu vlhkosti. Brambory mohou také nabídnout uklidňující úlevu od svědění a podráždění pokožky, což z nich dělá oblíbený domácí lék na kožní problémy. Naneste pleťovou masku z bramborové šťávy a nechte ji na pleti několik minut, abyste se opět cítili dobře! To je jedna z nejlepších výhod brambor pro obličej a krk!

15. Léčí spáleniny od slunce:

Pokud je vaše pokožka poškozena spálením v důsledku UV záření, Brambory mohou nabídnout velkou úlevu! Bramborová šťáva je přírodní léčba spálení od slunce, která snižuje zánět kůže a udržuje pokožku hydratovanou. Může vám také poskytnout chladivý účinek na podrážděnou pokožku. Vytáhněte trochu bramborové šťávy a aplikujte ji na popálenou oblast pro okamžitou úlevu.

16. Posiluje imunitu:

Brambory udělají vašemu tělu mnohem více než ošetření vašich chuťových pohárků. Vitamin C přítomný v těchto hlízách může posílit imunitní systém a nabídnout ochranu před běžným nachlazením a kašlem. Může také chránit vaše tělo před mnoha škodlivými bakteriemi a viry, které způsobují infekce!

17. Zlepšuje zdraví kolagenu:

Brambory jsou bohaté na mnoho vitamínů, jako je A, což jsou přirozené posilovače kolagenu. Kolagen je potřebný pro udržení pružnosti pokožky a její pevnost. Může také poskytnout mladistvý vzhled vaší tváře tím, že ošetří mnoho známek stárnutí, jako jsou vrásky, jemné linky, tmavé skvrny a skvrny.

18. Ošetřuje šedivé vlasy:

Další přírodní léčbou předčasných šedivých vlasů je brambora! Bramborové slupky lze použít jako přírodní barviva, která propůjčují tmavě nahnědlou barvu. Jejich používáním po určitou dobu můžete zakrýt všechny vaše šedé vlasy do přirozené tmavé barvy vlasů přirozeně. Tato metoda je také bez vedlejších účinků.

19. Zabraňuje vypadávání vlasů:

Bramborová šťáva je považována za ekonomický způsob léčby vypadávání vlasů. Může stimulovat růst vlasů zlepšením krevního oběhu na pokožce hlavy. To má za následek aktivaci i spících buněk, aby se umožnil růst nových klíčků. Připravte si bramborovou šťávu a naneste ji na pokožku hlavy a dobře vmasírujte. Pravidelné používání vám může přinést viditelné výsledky.