Když se objeví infekce intimních partií v těhotenství

Nejčastěji se objevující vaginální infekce je mykóza – infekce způsobená kvasinkami nebo bakteriální vaginóza. Velmi často se tyto zdravotní komplikace objevují v těhotenství. Důvodem jsou hormonální změny, především pak vyšší hladina estrogenu a polysacharidu glykogenu. Dochází ke změně pH pochvy. Ta je pak náchylnější k přemnožení kvasinek a bakterií.

Jaké jsou příznaky?

Mezi příznaky bakteriální infekce pochvy, nebo infekce způsobené kvasinkami, patří svědění a pálení v oblasti intimních partií. Může se objevit různý výtok. Ničím neobvyklým nejsou ani bolesti v podbřišku, bolestivý pohlavní styk, krvácení nebo teplota.

Poševní mykóza

Kvasinková infekce v těhotenství – mykóza patří mezi nejběžnější infekce. Mezi nejčastější příčiny jejího vzniku patří kvasinky Candida albicans, které se přemnoží v pochvě. Projevuje se častým pálením a svěděním intimních partií a výtokem bělavé či nažloutlé barvy. Nezapáchá.

Bakteriální vaginóza

Příčinou je přemnožení bakterie Gardnerela vaginalis. Ta mění pH poševního prostředí. Charakteristickým příznakem je vodnatý výtok, který zapáchá po rybách. Nebezpečná je v období těhotenství.

Jak bojovat se záněty během těhotenství?

Velmi důležitá je návštěva lékaře. Ten určí potřebnou a vhodnou léčbu. Jedná se o lokální antimykotika určená proti bakteriím a plísním. Bývají ve formě tablet, mastí či globulí. Jedná se o léky na předpis. Dobré jsou i vaginální pěny, které se aplikují na zevní rodidla. Mají lokální působení proti svědění a zarudnutí. Tyto přípravky jsou volně dostupné. Přirozenou ochranu proti vaginálním infekcím podpoří laktobacily. Normalizují pH pochvy a podporují její přirozenou obnovu. Důležitá je i správná intimní hygiena. Vhodné přípravky nabízí značka GYNELLA®.