26 vážných vedlejších účinků kofeinu

Nejlepší způsob, jak nastartovat svěží ráno, je šálkem horké kávy! Zatímco káva vám může dodat dávku okamžité energie a osvěžit vaši mysl, její nadměrná konzumace může vést k vážným vedlejším účinkům. Důvod – kofein! Takže, co je kofein? Káva a dokonce i nápoje jako čaj nebo kakao jsou nabité kofeinem, chemickou sloučeninou, o které je známo, že má stimulační účinky na mysl a tělo. Nadměrné užívání tohoto prvku může zničit váš systém a může dokonce vést k předčasné smrti. Abychom těmto problémům předešli, pomůžeme vám pochopit některé méně známé vedlejší účinky kofeinu na naše zdraví.

ofein je odvozen z německého slova „Kaffee“, což doslova znamená káva. Je to jedna z nejpopulárnějších psychoaktivních drog, která je známá tím, že uvolňuje vaše nervy a má uklidňující účinek na tělo a mozek. Je také známý pro zlepšení výkonu zlepšením duševní bdělosti. Kofein je přijímán ve formě kávy, čaje, hořké čokolády a dokonce i pilulek.

Jak kofein ovlivňuje naše tělo?

Kofein působí tak, že stimuluje centrální nervový systém, což má za následek aktivaci mozkových funkcí. Spolu se zlepšením duševní bdělosti může kofein také pomoci při zvládání bolestí hlavy, pomalosti a dokonce i migrény. Jeho konzumace ve velkém množství však může také vyvolat bolesti hlavy, způsobit úzkost a dokonce zničit zdraví vašich střev. Je to také potravina s nulovou nutriční hodnotou a nenabízí tělu žádnou energetickou hodnotu.

Doporučené dávkování kofeinu v těle:

Takže, kolik kofeinu je pro tělo příliš mnoho? Podle výzkumu je asi 400 mg kofeinu považováno za bezpečnou hranici pro dospělé tělo. To jsou přibližně 4 šálky kávy, 10 kolových nápojů nebo asi dva energetické nápoje na bázi kofeinu. Kofein, v žádné formě nebo dávkování, je pro děti bezpečný!

Neočekávané vedlejší účinky kofeinu na zdraví:

Chcete-li vědět více o tom, co se může v těle pokazit při vysokém příjmu kofeinu; tento průvodce vám byl poskytnut. Posílí vaše znalosti o temné stránce této chemické sloučeniny kofeinu a jejích vedlejších účincích.

1. Zvyšuje úzkost:

Při předávkování kofeinem v každodenní stravě možná budete muset čelit opačným výsledkům. Příliš mnoho této chemické sloučeniny v těle vede pouze ke zhoršení úzkosti a v extrémních případech dokonce k poruchám. Určitě to může mít negativní vliv na náladu a způsobit změny nálady, ze kterých opravdu nebudete mít radost. To je jeden z krátkodobých účinků kofeinu.

2. Způsobuje chronickou nespavost:

Účinky kofeinu na spánek jsou lékařskému světu docela známé! Ačkoli jednou z výhod kofeinu je duševní bdělost, brání tělu ve spánku a odpočinku a vede k situacím nespavosti. To však pouze v případě nadměrné spotřeby. Šálek nebo dva opravdu neuškodí. Potíže se spánkem způsobí, že budete druhý den unavení a malátní.

3. Zvyšuje poruchy krvácení:

Jedním z hlavních negativních účinků kofeinu je jeho účinek na úroveň krvácení. Podle odborníků je známo, že kofein zhoršuje a zvyšuje poruchy krvácení u lidí, kteří jím již trpí. To je jeden z vedlejších účinků této chemikálie, o kterém byste měli vědět a může vést k vážným hrozbám.

4. Zvyšuje tepovou frekvenci:

To je jeden z velmi extrémních vedlejších účinků spojených s touto chemickou látkou, kterou známe jako kofein. Zvýšená srdeční frekvence znamená pouze vyšší riziko kardiovaskulárních problémů, jako jsou záchvaty a mrtvice, a v mnoha případech dokonce vede ke smrti. Ujistěte se, že každý den přijímáte nízké hladiny kofeinu a zcela se vyvarujte, pokud již máte problémy se srdcem.

5. Řídká stolice a průjem:

Kofein, pokud je užíván ve vysokých množstvích, může narušit trávicí systém a vést k hromadění toxinů a bakterií, které způsobují vodnaté pohyby střev a vedou k tomu, co známe jako průjem. Může to být jeden z jemných vedlejších účinků, ale něco, co stojí za to být na tomto seznamu.

6. Může vyvolat nevolnost a zvracení:

Mezi různými vedlejšími účinky nadměrného příjmu kofeinu musíte věřit, že užívání více než 1-2 šálků obvykle vede k nevolnosti a zvracení. To byla prokázána skutečnost a je to vedlejší účinek, který způsobuje mnoho nepříjemností.

7. Může vám způsobit depresi:

Kofein většinou působí na psychický stav člověka. Nadměrná konzumace kofeinových nápojů ovlivní mozek způsobem, který může být docela vážný. Mohlo by to přehnaně aktivovat mozek a pak najednou začít vykazovat opačné účinky vedoucí k depresi.

8. Zvyšuje krevní tlak:

Jedním ze škodlivých účinků kofeinu je zvýšený krevní tlak. Lidé, kteří mají problémy s vysokým krevním tlakem, budou mít tendenci jej více zhoršovat nadměrnou konzumací kofeinu. Měli by tyto chemikálie ve stravě co nejvíce omezit. Docela vážné jsou i účinky kofeinu na srdce!

9. Časté močení:

Kofein rozhodně vede k nadměrnému a častému močení u lidí. Je to známá příčina a můžete to zažít sami. Mohlo by to negativně ovlivnit každodenní životní styl. To znamená, že byste se měli kofeinu trochu vyhýbat. To je jeden z hlavních účinků kofeinu na lidské zdraví.

10. Účinky centrálního nervového systému a mozku:

Příliš velký příjem kofeinu vám způsobí časté bolesti hlavy, protože kofein rychle stimuluje centrální nervový systém a také mozek. Přestože působí jako lék na migrénu a bolest hlavy, musíme zabránit tomu, aby měl negativní účinek. Předávkování kofeinem může také vést k halucinacím a zmatenosti, což je jeden z hlavních účinků kofeinu na nervový systém. Někdy může předávkování způsobit i smrt v důsledku křečí. Náhlé stažení by na nás mělo také negativní dopad, protože by mohlo způsobit třes. To je jeden z nežádoucích účinků kofeinu na mozek.

11. Zvyšuje riziko neplodnosti a potratů:

Předávkování kofeinem by ženám ztížilo otěhotnění, protože kofein snižuje neplodnost. Výzkum ukázal, že kofein snižuje schopnost žen otěhotnět o 27 %. Příliš mnoho kofeinu by zvýšilo riziko potratu. Kofein působí jako stimulant, který zvyšuje srdeční frekvenci dítěte v případě těhotenství. I když malý příjem kofeinu není smrtelný, jeho příliš mnoho způsobuje vážné problémy.

12. Ovlivňuje vaše trávení:

Kyselost je jedním z hlavních účinků kofeinu na tělo. Způsobuje také žaludeční nevolnost, poruchy trávení a pálení žáhy. Lidé, kteří mají vážné problémy se zažíváním nebo žaludeční problémy, jako je vřed, je vhodnější nemít to často nebo získat nějaký návrh od lékaře. Kofein není zrovna hasič žízně a nepůsobí jako alternativa vody, protože způsobuje, že se tělo zbavuje vody. Při předávkování kofeinem se hladina vody v těle snižuje. Ve skutečnosti by náhlé vysazení kofeinu způsobilo zvracení a nevolnost.

13. Zvyšuje osteoporózu:

Při větším příjmu kofeinu způsobuje řídnutí kostí nebo osteoporózu. Existuje riziko zlomeniny kostí, které je závislé především na množství přijímaného kofeinu. Kofein narušuje vstřebávání vápníku a ten se vyplavuje močí. Lidé trpící osteoporózou nebo slabými kostmi musí přijmout opatření omezením kapacity příjmu kofeinu. Musíme se omezit na 2-3 šálky kávy denně. Vitamin D a vápník se vážou a vytvářejí kosti, což může způsobit problém hlavně u těch, kteří mají dědičnou poruchu

14. Bipolární porucha:

Každý, kdo v podstatě trpí bipolární poruchou, by měl horší účinek, kdyby zvýšil příjem kofeinu. Doporučuje se omezit na nízké množství, jinak by to mělo obrovský dopad na vaše zdraví. Kofein aktivuje bipolární poruchu na vyšší úroveň, což by mohlo způsobit vážné problémy. Stačí mít kofein kontrolovaně. Různé energetické nápoje nebo jiné látky obsahují kofein do určitého procenta, proto si to musíme při jejich konzumaci kontrolovat.

15. Cysta prsní tkáně u žen:

Mnoho studií prokázalo, že ženy s menším množstvím kofeinu mají menší riziko fibrocystického onemocnění prsu než ty, které mají větší množství kofeinu. Vědci prokázali, že to má vážný problém, protože zvyšujeme příjem kofeinu a může způsobit nezhoubnou cystu prsu. Vzhledem k nezhoubné cystě prsu nehrozí žádné vážné nebezpečí, ale prsa by byla bolavá a vypadala jako hrudka. Je vidět, že snížení příjmu kofeinu snižuje počet a také velikost cyst. Musí se tedy při konzumaci jídla řádně kontrolovat, kdo ví, zda neobsahuje malé procento kofeinu a my ho konzumujeme často.

16. Způsobuje ostré bolesti hlavy:

Užívání kofeinu ve velkém množství může nadměrně aktivovat váš nervový systém a způsobit velké bolesti hlavy. Dokonce i náhlé vysazení kofeinu může být docela nepříjemné a způsobit vystřelující bolesti hlavy. Váš mozek je neustále zvyklý na účinky kofeinu a je obtížné se bez něj udržet. To je důvod, proč se bez ranního šálku kávy cítíte trapně.

17. Způsobuje vám gastrointestinální potíže:

Kofein může zvýšit vaši úzkost, což může ovlivnit vaše gastro zdraví. Může vyvolat kyselý reflux a aktivity tlustého střeva. Kofein je také projímadlo, které může zvýšit svalové kontrakce ve vašem trávicím systému a vyvolat časté pohyby střev. To je důvod, proč se nedoporučuje pít větší množství kávy.

18. Dehydratace a sucho v ústech:

Kofein působí jako diuretikum. Když se ho nahromadí nadbytek, může kofein vyplavit vodu z těla a dehydratovat ho. Nadměrná dehydratace může vést k srdečním problémům, suchu v ústech a dokonce i popraskané kůži. Pokud již trpíte častými problémy s močením nebo poruchami ledvin, držte se dál od kofeinu!

19. Může vyvolat menstruační potíže:

Pokud máte problémy s PMS, kofein je může zhoršit! Je známo, že kofein vyvolává silné menstruační křeče, žaludeční problémy a nerovnováhu emocí. Podle studií vám kofein může poskytnout dlouhou dobu. Diuretické účinky kofeinu mohou způsobit silné krvácení a bolestivé křeče.

20. Obezita:

Nadbytek kofeinu vám může způsobit náhlý nárůst hmotnosti. Spouští nervozitu, nespavost a stres, což může ovlivnit vaše stravovací návyky. To je důvod, proč příliš mnoho šálků kávy nebo čaje může zvýšit váš počet kalorií spolu s abnormálním zadržováním tukových buněk v těle.

21. Může způsobit halucinace:

Je známo, že kofein způsobuje halucinace, které pocházejí z vysokého pocitu v důsledku nadměrné aktivace funkce mozku. Je známo, že nadměrné užívání nápojů na bázi kofeinu zvyšuje tendenci slyšet hlasy, mluvit sami se sebou a dokonce vidět lidi, kteří tam nejsou. Tyto účinky však mohou být dočasné!

22. Může způsobit alergie:

Kofein může vyvolat určité alergické reakce u lidí, kteří jsou na tuto látku citliví. Některé z hlavních příznaků jsou bolesti hlavy, nervozita, podrážděnost, úzkost, zrychlený tep atd., Může také zvýšit vaše šance na alergie oslabením imunitního systému.

23. Nebezpečné pro pacienty s diabetem 2. typu:

Kofein může zvýšit hladinu cukru v krvi, když je přebytek. Snižuje také vaši citlivost na inzulín, což je pro pacienty s diabetem ještě obtížnější. Studie také ukazují, že kofein ovlivňuje váš metabolismus sacharidů, a proto se nedoporučuje pro chronické diabetiky.

24. Inhibuje produkci kolagenu v kůži:

U těch, kteří konzumují kofein v nadměrném množství, se mohou v důsledku ztráty kolagenu objevit vrásky a známky stárnutí. Je známo, že kofein snižuje syntézu kolagenu, který je nezbytný pro zdraví vaší pokožky. To je důvod, proč mají závislí na kofeinu starší vzhled kvůli poškození kolagenu. To je jeden z hlavních vedlejších účinků kofeinu na kůži.

25. Květen Poškozuje sluch:

Dalším důvodem, proč může být kofein pro vás špatný, je jeho dopad na vaše uši. U těch, kteří jsou vyvoláni předávkováním kofeinem, může dojít ke ztrátě sluchu, která může být někdy nevratná. Kombinace kofeinu s TTS (Temporary Threshold Shift) ve vysoké akustice může vést k trvalému poškození vašich uší.

26. Spouští akné:

Zajímá vás, proč je váš obličej plný ošklivých skvrn a pupínků? Může to být způsobeno přetížením těla kofeinem. Zatímco kofein nemusí přímo přispívat k akné, může zvýšit stres ve vašem těle, který může vyvolat hormonální nerovnováhu. To je to, co způsobuje vyrážky na obličeji a těle

Nyní, když jste pochopili vedlejší účinky kofeinu, je čas ovládnout svou chuť na kávu! I když káva může povzbudit vaše smysly a dát vám okamžitý pocit „nasytnosti“, její nadměrná konzumace jistě poškodí vaše tělo i mysl. Kromě kávy jsou velmi nebezpečné také takzvané „energetické“ nápoje, které se nedoporučují k posílení energetického systému. Takže změřte svůj život počtem kávových lžiček, které si každý den vezmete!